• موضوع

 • بایگانی

 • Support Wikipedia
 • با ثبت ایمیل خود در این قسمت از پستهای جدید آگاه می شوید

  به 6 مشترک دیگر بپیوندید

 • Advertisements

کجای حرفم غلطه ؟!

درود دوستان

بچه که بودم برنامه خردسالان رادیو که از ساعت 10 تا 10:30 صبح پخش می شد قسمتی به نام «کجای حرفم غلطه؟» داشت. به یاد روزای بچگی و به احترام بچه هایی که هم نسل ما بودند و این جور برنامه ها جزو تفریحات خفنشون بود.

این پست رو دیروز 27 فوریه نوشتم همون موقعی که «جدایی نادر از سیمین» اشک خیلی ها رو درآورد و لحظاتی چند ما رو یاد افتخار و غرور ملی انداخت ولی امروز پابلیشش می کنم که مشمول انتقادی که خودم می کنم نشم 🙂

دو تا نکته نه خیلی بدون شرح دارم براتون:

1 – بچه هایی که استرالیا هستند حتما گفتگوی برنامه Insight هفته گذشته ( 21 فوریه) رو دیدند . ( اینجا ) برای اونایی که نمی دونند جریان چیه بگم که این برنامه هفتگی سه شنبه ها از کانال SBS پخش می شه و در واقع میزگردی است که هربار موضوعات مختلفی رو بررسی می کنه. این بار موضوع برنامه ایران یا بهتره بگم برنامه اتمی ایران بود. اگر براتون مقدوره برنامه رو ببینید. بحث من راستی آزمایی مباحث مطرح شده نیست بلکه نحوه صحبت کردن ایرانیان حاضر در گفتگو است. شما فکر می کنید چرا هنوز آداب بحث کردن را نمی دانیم. این 50 دقیقه مشت نمونه خروار فرهنگ ماست ببینید چند تا عادت نامربوط می شه از توش درآورد … راستی وزنه و سابقه افراد شرکت کننده هم برام جالب بود.

2 – دیروز در حالی که همه غرق شادی برای جدایی نادر از سیمین بودند و به  آقای اصغر فرهادی – یک ایستادن تمام قد به افتخارش -تبریک می گفتند و می بالیدند، کامنتهای بعضی ها رو صفحات معروف فیسبوک جالب بود. یکی می گفت زنده باد پناهی یکی دیگه می گفت پناهی کجاست و قس علیهذا. آزادی بیان از اصول اولیه آزادی و حقوق بشره و انسانها آزادند که هر چی می خواند بگویند ولی گزیده گویی جاش کجاست؟ تا کی مرثیه؟ 364 روز و 23 ساعت فرصت داریم که از جعفر پناهی – به احترام او هم تمام قد می ایستم – حمایت کنیم آیا به مردم حق نمی دهیم که یک ساعت در سال مرثیه نشوند و غرق در شادی وغرور باشند. آهان راستی یکی از بچه ها استاتوس گذاشته بود کاش فرهادی اسکار فیلنامه غیر اقتباسی رو هم بگیره بعد که برنده رو اعلام کردند یکی اومده می گه عمرا فرهادی حالا حالاها باید بدوه تا به امثال وودی آلن برسه – نقل به مضمون – شما اسم این کار رو به فرض صحت چی می ذارید.

حالا شما دوستان بگویید کجای حرفم غلطه؟!

بدرود

Advertisements

26 پاسخ

 1. علی جلن در مورد برنامه شبکه اس بی اس به نظر من هم افرادی که دعوت شده بودند ربطی به موضوع نداشتند. البته تهیه کننده هم خواسته بود که این افراد بیان حالا حرف من دارم در این مورد دیدمت میگم ارادت همیشگی

 2. 1- درباره فرهنگ بحث و گفتگو میان ما ، یک جلسه فوق العاده عالی ماه گذشته در «انجمن فلسفه و حکمت سیدنی» برگزار شد که نظرات بسیار وزینی مطرح شد که امیدوارم فرصت شود آنها را منتشر کنم. (جای شما خالی). در مورد بار علمی فرهنگی برخی شرکت کنندگان نیز باید گفت که این نتیجه عدم حضور مناسب افراد تحصیلکرده و روشنفکر در فعالیتهای اجتماعی سیدنی است که من واقعا از این بابت متاسفم.

  2- به بعضی نظرات نباید توجه کرد چون ماهیت نویسنده اش مشخص نیست. یکی از کارهای که جدیدا (می گویند) ارتش سایبری انجام می دهد ، همین است: لاگین کردن با آی دی های متفاوت ، آدرسهای غلط دادن برای یک موضوع و بحث را به بیراهه کشیدن (دعواهای ساختگی) همان بهتر که ما بازتابی برای این نظرات که درصد بسیار اندکی را تشکیل می دهند ، نباشیم. بالاخره باید قبول کرد که نان عده ای در به هم زدن آزادیهای فردی دیگران (یا محیطهایی که مشغول تمرین آزادی بیان هستند ) می باشد.
  3- شما همه حرفهات درسته. پست بسیار خوبی بود. (:

 3. علی جان ما ملت زدن حرف بی موقع هستیم ! اون موقع که اصلاحات بود میگفتیم انقلاب ! انقلاب که بود میگفتیم اصلاحات ! کلا مخالفیم با اتفاقاتی که یه عده دارن به خاطرش هزینه میدن.چون میخوایم بگیم اولا از اونا که داره بهشون توجه میشه بهتریم ، دوما میخوایم آدمهای مهم رو بی اهمیت جلوه بدیم بلکه خودمون مهم شیم و ثالثا اینکه میخوایم وقتی همه دارن خوشحالی میکنن خودمونه به بی خیالی بزنیم که بگیم ما کلا ادم کولی هستیم ! اینطور آدمایی هستیم ما ! بدترینشون هم خودمم. میگی نه پست جدیدم رو بخون !

 4. درود بر علی عزیز،
  گاهی اوقات اینقدر حرفهای فرو خورده و شخصیتهای بها داده نشده وجود داره که اصولاً شخص در کلام «همگن» نیست. موضوع جلسه هرچیزی که باشه شخص سعی در بیرون ریختن خشم و غصه فروخورده و تلمبار شده رو داره. ما تو فرهنگ خودمون هم فرصت گفتگو خیلی کم داریم. تا کودک هست که میگویند «بچه که حرف نمیزنه!» و الی آخر.
  این مسئله تو جامعه سنتی تر دیروز، نمودشو بیشترامروز نشون میده و امید که امروز باعث فردایی آزادتر و آبادتر بشه.

  • سلام علیرضا جان
   حرفت درسته ولی آخه این دوستان بعضی هاشون سالهاست که اینجاند یعنی نباید یه چی یاد گرفته باشند …

 5. علی جان تحملمون کمه ، ما ملت خسته ای هستیم که هیچوقت یاد نگرفتیم خوشحال باشیم . همیشه غم قسمتی از وجودمون بوده ربطی هم به اسلام نداره . سیاوشون ، سهراب کشون ، چند وقت پیش یه مطلب جالب در مورد عزاداری چهل روزه در آیین سکاها میخوندم و یا حتی ارتباطات بسیار جالب «آیین مهر» با عزاداری محرم و یا «مصیبت مسیح» یا «the passion of the christ» که توی بعضی از نقاط اروپا رواج داره و تاریخدانها توی ریشه ایرانیش ( آیین مهر خیلی قبل از اسلامه ) اتفاق نظر دارند .
  حرف علیرضا رو قبول دارم و تکمیلش میکنم که نداشتن فرصت کافی برای ابراز وجود و نظر به خاطر سلطه دیکتاتوری در کل تاریخ ایران ، بلا استثنا و انقطا تا همین امروز ، باعث شده که هممون یه دیکتاتور درونمون داشته باشیم که سختمونه وارد یه بحث منطقی بشیم .
  حرف در این مورد زیاده و سواد من کم .
  اون «کجای حرفم غلطه» همون بود که وسطش میگفتن «غلطه آی غلطه ، غلط غلوطه غلطه » ؟

 6. جاییش غلط نیست 🙂

 7. من هم معتقدم که اکثر ماها از کودکی یاد نگرفتیم که صفر و یکی برخورد نکنیم و به خودمون اجازه بدیم عقاید دیگران رو خوب گوش بدیم و منطقی رد یا قبول کنیم. من تا الان متاسفانه کم دیدم دو نفر ایرانی با عقاید مختلف ( حتی در مورد مسائل فنی و کاری) با هم بحث کنند و کارشون اخر سر به دعوا و ناراحتی نکشه . جالبه که اکثر ماها تو بحث ها و مباحثه ها دنباله برنده و بازنده هستیم. به هر حال ما اینجاییم که یاد بگیریم چیزهایی که تو ایران نمی تونستیم یاد بگیریم.
  امیدوارم به خودمون اجازه بدیم حتی تو این سن یاد بگیریم

  • سعید جان درست می گی. گوش دادن هنری است بس گرانبها.
   امیدوارم بتونیم از قالبهای قبلی کمی فاصله بگیریم

 8. سلام
  دنبال خبری از کوچولو هستم،
  بانو هم که سایت را به روز نمی کنند
  ما هم می خواهیم شما را ببینیم
  چه ایران چه استرالیا

  با احترام

 9. عادت های غلط، عادت های نادرست، به جای دامون که گفت ملت خسته ای هستیم نظر من اینه که ما ملت پیری هستیم. خیلی پیر. و رفتارهامون هم خیلی جاهاش رفتارهای آدمهای پیره. چه از اون وقتا که هیچی از دنیای جدید نمیخوایم چه از اون وقتا که بدجوری پیرانه سر کارهای بچه گانه میکنیم. خلاصه از دوران شکوفایی ما ملت، خیلی وقته که گذشته. افسوس.

 10. دوستان عزیز و سروران گرامی
  سال نو رو از جانب خودم به شما و خانواده های محترمتون تبریک میگم…امیدوارم سالی پر از نشاط همراه با سورپرایزهای عالی داشته باشید ..روح و جسمی سالم و پرشور رو براتون آرزومندم…

 11. سلام
  نگید این حرفم ربطی به این پست نداشت ها
  جای دیگه ای نبود بنویسم
  سال نو مبارک
  امیدوارم درکنار همسر و پسر کوچولو خوشبخت و سلامت باشید

  راستی هیچ جای حرفتون غلط نبود

 12. […] نوشت یک : علی شهنازی اینجا به اون برنامه کذایی اشاره به جایی داشته […]

 13. هم مطلبتون و هم همه نظرات خوب بودن کلی چیز یاد گرفتم.باید فرو ریخت این دیوار کهنه را ……….

 14. علی جون یواش میری ، یواش میای. یه حرکتی بکن !!! اون که گفتی فلسفه نخونده. اون تو خونشون آکواریوم داره !

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: